Državna revizorska institucija (DRI) iz Beograda u svom izveštaju o poslovanju Zdravstvenog centra Vranje u 2017. godini iznela je krupne primedbe i apsolutno negativno mišljenje o završnom računu i finansijskim izveštajima ove ustanove.
Prema ovom izveštaju, ukupna suma za koju, na ovaj ili onaj način, nema opravdanja, premašuje sumu od čak 472 miliona dinara, ili čak oko četiri miliona evra!!!
Uz ovo, ne treba zaboraviti da blokada ZC Vranje (otvorena potraživanja, p.a) u ovom času premašuje milijardu dinara, ili čak oko 8,2 miliona evra, pa se može oceniti da je ukupna dubioza ZC Vranje u ovom času veća od 12 miliona evra.
Da bi se shvatile razmere ove katastrofe, mora se naglasiti da ti milioni evra odonse na stvarna dugovanja, bilo da se ona vide na računu ili su pak provučena kroz knjige, na šta ustvari DRI i opominje.
Posle ovakvog izveštaja, potpuno je opravdano pitanje mnogih zainteresovanih: po kojim zakonima i pravilnicima su rađeni finansijski izveštaji, ako već nisu po zakonima i pravilnicima države Srbije?
- Zašto sada ne reaguju nadležni državni organi i sankcionišu krivce za ovako velike nepravilnosti? - pitanje je koje postavlja ne mali broj sagovornika InfoVranjskih iz ZC Vranje.
Po izveštaju DRI, netačno su prikazani podaci u završnom računu ZC Vranje za 2017. godinu u najmanjem iznosu od 247,42 miliona dinara, a umanjeno su iskazane i obaveze ZC Vranje po raznim osnovama u bilansu stanja od 208,34 miliona dinara na ime nabavki, kredita, kamata i drugih obaveza!
Takođe su prema navodima DRI umanjeno prikazane obaveze prema Fondu zdravstvenog osiguranja u iznosu od 10,1 milion dinara, „za iznos ostvarenih prava zaposlenih za vreme privremene sprečenosti za rad preko 30 dana“!?
U izveštaju DRI takođe stoji «da su manje prikazane vrednosti zgrada i građevinskih objekata u ZC Vranje, a u iznosu od 7,17 miliona dinara, za koliko je umanjeno evidentirana oprema iz donacija!
Čudi li nekoga što se onda u ovoj ustanovi iznose nagađanja i pretpostavke «da je deo te opreme završio na privatnim klinikama»!?
Takođe su u finansijskim izveštajima ZC Vranje, prema DRI, manje evidentirane vanbilansne aktive u iznosu od 4,46 miliona dinara, jer „nisu evidentirana vozila dobijena na korišćenje, pa se opet postavlja pitanje gde su ta vozila“!?
Mobilni telefoni su takođe «izbegli» evidentiranje u iznosu od 2,26 miliona dinara, kao i računarski softver u iznosu od 1.006.000 dinara!?
Zgrada novog hirurškog bloka u izgradnji u finansijskim izveštajima ZC Vranje za 2017. godinu je posebna priča, jer je iskazana kao završena investicija u iznosu od 10,9 miliona dinara, a još je u fazi izgradnje, a za novi hirurški blok na istom kontu obračunata je vrednost ispravke od 322.000 dinara!?
Na kraju, ne sme da čudi što bi sve veći broj ljudi da pita pita rukovodstvo ove ustanove, i prethodnog direktora dr Dragana Veličkovića i aktuelnu direktorku dr Ljiljanu Antić, kako su rađeni finansijski izveštaji za završni račun ZC Vranje u prošloj godini, po kojim zakonima i pravilnicima, i ko je odgovoran za nanošenje ovolike štete ZC u Vranju»!?
I ko to toliko Voli Srbiju kad je ovako spreman da je obmane i po knjigama sakrije čak četiri miliiona evra?
I kolika je odgovornost onih koji danas spašavaju vranjsko zdravstvo, možda čak i sammi od sebe?
S. Kostić